Znajomość alfabetu fonetycznego jest bardzo użyteczna przy nauce wymowy, albowiem dzięki niej możemy wymówić wyrazu, których nigdy wcześniej nie słyszeliśmy.
Z powodu ograniczeń technicznych niektóre wprowadzone przez mnie znaczki będą umowne i będę obowiązywały tylko na naszej stronce, jednakże ich odpowiedniki z łatwością znajdziecie w słowniku obok wyrazu angielskiego. Mamy nadzieję, że ułatwi wam to naukę języka.
SAMOGŁOSKI – VOWELS
Przedłużone samogłoski zaznaczane są z dwukropkiem
<Ç> - krótkie, akcentowane A (w oryginale wygląda jak odwrócone V) (np. love)
<3:> - długie E (np. bird
<9> - krótkie, nieakcentowane E (w oryginale wygląda jak odwrócone E, podobne do 9) (np. never <’nev9>
- krótkie I
- krótkie U
DYFTONGI – dźwięki składające się z kilku samogłosek
<9u> - np. know
CONSONANTS – SPÓŁGŁOSKI
S - jak nasze polskie ‘sz’, tylko troszkę bardziej miękkie (np. ship,champagne)
- kolejny nasz znak umowny, oznaczający dźwięk, który się zapisuje jako ‘th’ (miękkie); jest to coś pomiędzy F i S (np. think)
jak to powiedzieć? – przyciskamy język do górnych zębów i staramy się wypowiedzieć ‘S’ – uwaga, na początku można się troszkę popluć:)
<&> - kolejny nasz znak umowny, oznaczający dźwięk, który zapisuje się jako ‘th’ (twarde); jest to coś pomiędzy D i W (np. that)
jak to powiedzieć? – przyciskamy język do górnych zębów i staramy się powiedzieć ‘Z’
- ostatni znak umowny, oznaczający ‘n’ nosowe (w oryginale wygląda jak małe ‘n’ z laseczką u dołu); występuje głównie na końcu wyrazu i w końcówce –ING (nie wymawia się ‘g’ i unosawia się ‘n’).